Алкогольна інтоксикація: ознаки і ступеня отруєння

May 15, 2021 0
4-1.jpg

Етиловий спирт – основна складова міцних алкогольних напоїв, надає на організм не тільки нейротоксическое дію, але і викликає виражене отруєння всього організму. Небезпечним є не тільки тривале вживання високих доз алкоголю. Навіть одноразове введення спиртсодержащих рідин може викликати важке отруєння.

Які органи і системи першими страждають від інтоксикації?

Самою чутливою до впливу етанолу є ЦНС. Залежно від дози алкоголь надає різний спектр дії:

 1. Мала кількість (10-20 г) – впливає на мембрани дофамінових рецепторів, стимулює виділення «гормонів радості», що проявляється в легкому ступені сп’яніння з відповідними симптомами.
 2. Середня кількість (від 20 до 60-80 г) – впливає на ГАМК-систему, надає депрессантное дію – пригнічує функції мозку, знеболює, знімає стрес.
 3.  Велика кількість (≥60-100 г) – поширене і виражене пригнічення структур ЦНС, що приводить до дезорієнтації, порушення когнітивних і розумових процесів.

Токсична дія алкоголю обумовлено метаболітами етанолу. В результаті окислення етилового спирту виходить ацетальдегід – надзвичайно активне і токсична сполука. Воно пов’язує травні ферменти, що викликає порушення функцій шлунково-кишкового тракту і захворювання системи травлення.

Організм реагує на етанол як на сильну отруту і прагне дезактивувати його, розщеплюючи до ацетальдегіду, а його – до відносно нешкідливою оцтової кислоти. Ферменти, що розщеплюють спирт, продукує печінка. При надходженні високих доз алкоголю відбувається викид ферментів:

 • АДГ – алкогольдегідрогенази, що розщеплює етанол до ацетальдегіду;
 • АЦДГ – ацетальдегіддегідрогенази, метаболізуються ацетальдегід в оцтову кислоту.

При алкогольної інтоксикації, викликаної введенням великих доз етанолу або регулярним вживанням спиртних напоїв, порушується баланс синтезованих ферментів. Кількість АДГ стрімко зростає, а синтез АЦДГ – відстає. Тому утворюється велика кількість отруйного ацетальдегіду, який:

 • є канцерогеном;
 • порушує структуру ДНК;
 • призводить до дисбалансу білкового рівноваги.

У хронічних алкоголіків високий ризик розвитку раку верхніх відділів травної системи і печінки.
Ще одним важливим аспектом токсичного впливу на організм етанолу є ураження м’язів – скелетних, міокарда, а також м’язової структури стінок кровоносних судин. У 40-60% випадків розвивається гостра алкогольна міопатія, в результаті якої страждає серцево-судинна, рухова, дихальна система, нирки.

Симптоми алкогольної інтоксикації

Ознаки гострої інтоксикації алкоголем спостерігаються з боку:

 • шлунково-кишкового тракту – блювота, нудота, діарея, біль у животі;
 • вегетативної системи – збліднення шкірних покривів і слизових, підвищене потовиділення, зниження температури тіла, сухість в ротовій порожнині;
 • вестибулярного апарату – порушення ходи, координації рухів, просторової орієнтації;
 • дихальної системи – задишка, поверхневе рідке дихання;
 • серцево-судинної системи – зниження артеріального тиску, тахікардія, аритмія, слабкий пульс;
 • ЦНС – загальмованість, сплутаність свідомості, уривчаста мова, нелогічність поведінки, фобії, страх, паніка, судоми, втрата свідомості.

При появі симптомів алкогольної інтоксикації необхідно звернутися до фахівців. У наркологічній клініці «Рука допомоги» є послуга виїзду бригади екстреної допомоги на будинок для купірування симптомів передозування алкоголем і отруєння. Відсутність професійної допомоги може призвести до тяжких наслідків – алкогольній комі і навіть лекальними результату.

Які дози алкоголю можуть викликати отруєння?

Гостру інтоксикацію викликають високі дози алкоголю. Хронічне отруєння і абстинентний синдром розвиваються на тлі тривалого прийому спиртсодержащих напоїв. Але саме поняття «високої дози» має відмінності в залежності від індивідуальних особливостей. На патологічну дозу впливають:

 1. Генетика – аномалії генів, що відповідають за синтез ферментів, які дезактивують алкоголь.
 2. Вік – найбільш сприйнятливі до алкоголю діти і підлітки, а й літні люди гостро реагують на етанол, навіть у невеликій дозі.
 3. Пол – жінки швидше п’яніють через фізіологічних особливостей організму і швидше стають алкоголіками через психологічну організації.
 4. Конституція – менша м’язова маса призводить до отруєння незначною кількістю алкоголю.
 5. Патології – хронічні захворювання знижують опірність організму.
 6. Якість – сурогати алкоголю і низькоякісні спиртні напої з високим вмістом домішок викликають важке отруєння навіть в мінімальній кількості.

Причини і наслідки інтоксикації може визначити тільки фахівець. У наркологічній клініці «Рука допомоги» є сучасний діагностичний центр, в якому фахівці проведуть поглиблені дослідження і швидко видадуть результат, що дозволяє розробити програму детоксикації.


Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *


Контакты

All right reserved DCZM 2020 ©         Лицензия МОЗ Украины №679/3/19-12