Кофеїн і алкоголь: шкода чи користь?

May 10, 2021 0
dczm-st-kof-vip.jpg

На полицях магазинів присутній широкий спектр напоїв, до складу яких входить кофеїн і алкоголь. Як таке поєднання відбивається на фізичному і психічному стані людини? Актуальність таких досліджень обумовлена ​​тим, що основною групою споживачів «слабоалкоголки» і «енергетиків» є підлітки та молоді люди.

Як кофеїн діє на організм?

Кофеїн є антагоністом аденозинових рецепторів. Введення кофеїну в організм викликає зміну концентрації великої кількості нейромедіаторів, включаючи серотонін, адреналін, дофамін і ацетилхолін. В результаті таких змін:

  • суб’єктивно зменшуються больові відчуття;
  • посилюється сприйняття;
  • поліпшуються моторні функції;
  • посилюються процеси збудження-скорочення м’язових волокон.

Вважається, що випита чашка кави допомагає протверезіти. Але цей міф спростований численними науковими дослідженнями. Як діє кава, прийнята до або після «узливання»?

Кава, випита перед алкоголем

Кава перед прийомом алкоголю виробляє позитивний ефект. Кофеїн нормалізує вироблення ферментів, які нейтралізують токсичну дію алкоголю на печінку і організм в цілому. Встановлено, що у людей, які випивають в день 3 чашки кави, знижується ризик розвитку цукрового діабету, цирозу і раку печінки.

Дезінтоксикаційний ефект кави починає проявлятися через 20-30 хвилин після його вживання. Він зберігається в залежності від дози, концентрації спиртного і особливостей організму протягом 1,0-1,5 годин.

Кава після алкоголю

Кава, прийнята після чарки коньяку або іншого міцного алкогольного напою, не протвережує. Стимулюючий вплив кофеїну на ЦНС «маскує» симптоми сп’яніння, але не усуває їх. Фахівці-токсикологи рекомендують пити каву після протверезіння. Кофеїн допомагає впоратися із залишковими наслідками похмілля. Найнебезпечнішим є одночасне введення або чергування алкоголю і кофеїну.

Небезпечні наслідки поєднання

Деякі види коктейлів (кава по-ірландськи «Айріш», з коньяком або лікером) входять в більшість кавових карт. Але рецептура цих традиційних напоїв вивірена, а співвідношення інгредієнтів таке, що при помірному вживанні не має значного шкоди організму. Введення в суміш вершків, молока або морозива знижує дію кофеїну та алкоголю. Небезпеку становить непомірне вживання кави в поєднанні зі спиртним.

Підвищене вживання кави негативно впливає на серцево-судинну, сечостатеву, нервову системи, шлунково-кишковий тракт. Вважається, що переважна більшість несприятливих ефектів кофеїну не проявляється при його постійному споживанні в дозі порядку 150 – 400 мг/доб.

На відміну від кофеїну, етанол у високому дозуванні надає гальмуючу дію на центральну нервову систему. Оскільки кофеїн і алкоголь роблять протилежні ефекти (збудливий і гальмуючий), в результаті їх спільного вживання серце може швидко «зношуватися» навіть у молодих і здорових людей. Нервова система страждає від перевантаження, що призводить до виснаження організму і зростання ризиків серцево-судинних захворювань.

Відзначаються й інші негативні ефекти:

  • порушується ритм серцевих скорочень, що призводить до аритмії або тахікардії;
  • зростає АТ;
  • підвищується проникність судинної стінки;
  • пошкоджується ендотелій судин, що збільшує ризик розвитку інсульту, інфаркту, атеросклерозу, тромбозу;
  • збільшується секреція шлункової кислоти і травних ферментів, що може призвести до гастриту, виразки, панкреатиту.

Часте вживання кави і алкоголю посилюється курінням. «Тріо» ще небезпечніше, ніж кожен компонент окремо:

  • збільшує ризик генних мутацій і злоякісних процесів;
  • впливає на формування репродуктивного здоров’я;
  • порушує фертильність;
  • призводить до статевої дисфункції і т.д.

Поєднання алкоголю і кофеїну в енергетичних слабоалкогольних напоях

Барвиста реклама «енергетиків» обіцяє заряд бадьорості на весь день. Чим же реально забезпечує організм коктейль у строкатій баночці? Слабоалкогольні напої містять етилового спирту до 7-8%, кофеїну – від 50 до 550 мг. Також до складу входять цукор, барвники, консерванти, ароматизатори. Наявність таких, що містять кофеїн рослинних компонентів, як екстракти гуарани, зеленого чаю або горіхів коли, значно підвищує фактичний зміст кофеїну, що загрожує його передозуванням.

Регулярне вживання таких напоїв призводить до:

  • достовірного зростання маси тіла;
  • зниження стресостійкості;
  • лабільності нервових реакцій;
  • підвищеного потовиділення;
  • припливів;
  • підвищеної збудливості;
  • тремору;
  • підвищення АТ;
  • тахікардії;
  • посиленню діурезу і втрати мінеральних речовин з сечею.

Внаслідок тривалого вживання великих доз кофеїну і алкоголю можуть поступово наступати зміни особистості з помітними коливаннями настрою, нетриманням афектів, звуженням кола інтересів, соціопатіями.

Фахівці приватного наркологічного центру «Рука допомоги» часто стикаються з підлітковим і жіночим алкоголізмом, який розвинувся внаслідок вживання слабоалкогольних та енергетичних напоїв. Додавання в «енергетики» малих доз алкоголю посилює швидкість його всмоктування за рахунок кофеїну, що дозволяє прискорити процес сп’яніння, опосередковано впливаючи на зростання толерантності та формування алкоголізму.

Крім того, фахівці наркологічної клініки «Рука допомоги» попереджають про ризик розвитку кофеїнової залежності. Цим терміном в наркології характеризують стан, схожий з наркотичною залежністю і проявляється таким же важко переборним бажанням вжити напій спочатку для досягнення ейфорічного ефекту, а потім, щоб зняти похмільний синдром: головний біль, тривожність, розбитість, м’язову слабкість, сонливість, нудоту, дрібне тремтіння в пальцях.

При припиненні прийому можливий абстинентний синдром. Допомога в подоланні залежності надають тільки професіонали – наркологи, психотерапевти клініки. Самостійно позбутися залежності практично неможливо.


Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *


Контакты

All right reserved DCZM 2020 ©         Лицензия МОЗ Украины №679/3/19-12