Можливості відновлення організму після відмови від алкоголю: реальність чи міф?

Організм людини – система, що самовідновлюється, але тривале зловживання алкоголем шкодить, часом незворотний. Чи є надія на те, що після відмови від вживання алкогольних напоїв і комплексного лікування відбудеться відновлення функцій і структури органів, зруйнованих етанолом? Докладний відповідь на це питання можна отримати у спеціалістів приватної наркологічної клініки «Рука допомоги».
Які органи страждають від алкоголю найбільше?
Етиловий спирт – високо реактивний з’єднання, яке швидко всмоктується в системний кровотік, долає гематоенцефалічний і плацентарний бар’єр, підвищує проникність клітинної мембрани, порушує метаболізм тканин. В першу чергу страждають органи, рясно забезпечуються кров’ю:
- головний мозок;
- серце;
- печінку;
- нирки;
- шлунково-кишкового тракту;
- органи дихання.
- печінка
Печінка – важливий орган, знешкоджує токсини. При хронічному алкоголізмі розвивається алкогольна хвороба залози, що включає:
- стеатоз;
- стеатогепатит;
- фіброз;
- цироз
Дані зміни в печінці можуть розвиватися послідовно або поєднуватися між собою. Заліза має високу здатність до регенерації, але важливу роль у розвитку патологічного процесу в ній грає фактор часу – щоденне вживання алкоголю більш небезпечно, ніж його періодичний прийом, при якому орган має можливість відновлюватися.
Також виражений негативний вплив на залозу надають «великі» дози алкоголю при одноразовому прийомі, в порівнянні з розподілом такого ж сумарної кількості протягом декількох днів. Регенерація печінки, а також інших органів можлива, якщо алкоголь не викликав структурних порушень.
При правильній терапії і дотриманні рекомендацій фахівців ймовірність відновлення печінки при порушенні функцій досить висока. При пошкодженні тканин і структур органу відбуваються незворотні зміни. В такому випадку адекватно підібрана терапія може загальмувати прогресуванні патології, але не позбавити від неї повністю.
Головний мозок і ЦНС
Головний мозок надзвичайно чутливий до впливу етанолу та його метаболітів, що може привести до виражених деструктивних процесів і служить причиною алкогольного ураження його структури. Етиловий спирт легко розчиняється в ліпідах, тому основний його «мішенню» є головний мозок. З поразкою структурних компонентів ЦНС пов’язані:
- психічна залежність людини від алкоголю;
- розвиток абстинентного синдрому;
- порушення у функціонуванні інших життєво важливих органів і систем.
Етанол знижує рівень специфічного протеїну мозку, який стимулює зростання нейронів (фактор росту мозку) і порушує експресію гена bcl-2, який пригнічує апоптоз. В результаті відбувається необоротна загибель нервових клітин, порушуються зв’язку окремих частин ЦНС, дисбаланс нейромедіаторів, розвиваються психічні та неврологічні патології.
Але, як стверджують фахівці клініки «Рука» допомоги, надія є. При правильному лікуванні – медикаментозному і психотерапевтичному, вдається усунути залежність, позбавитися від тяги до алкоголю. Через 1 рік після повної відмови від прийому етанолу мозок частково відновлюється:
- збільшується його обсяг;
- поліпшуються когнітивні та інтелектуальні здібності;
- нормалізується розумова діяльність;
- поліпшуються особистісні якості.
Складніше і довше відновлюються здатності до орієнтування і візуальному розпізнавання.
Чи можна відновити здоров’я повністю?
На адаптаційні і регуляторні механізми алкоголь надає різний за силою патогенетичне вплив. Організм швидко «перебудовується», щоб адаптуватися до регулярного впливу токсинів.
На першому етапі зловживання алкоголем відбувається порушення функцій системи – змінюються біохімічні процеси, знижується енергетичний метаболізм і засвоєння нутрієнтів. На цьому етапі ще можна звернути функціональні порушення назад і повернути здоров’я питущого людині.
На другому етапі відбуваються структурні порушення:
- загибель клітин;
- фіброз тканин;
- мутації через пошкодження ДНК
На 2-3 стадії алкоголізму відзначаються складно піддаються лікуванню зміни в тканинах, клітинах органів. Припинення вживання алкоголю і правильна стратегія лікування допомагають зупинити або сповільнити розвиток патології.
На 4 стадії алкоголізму більшість порушень незворотні, а відмова від алкоголю викликає абстинентний синдром, зупинку функцій основних систем і навіть смерть. Допомогти усунути наслідки хронічного алкоголізму можуть тільки фахівці. Лікування не повертає здоров’я, а тільки гальмує прогресування патології. Важливо своєчасно звернутися за кваліфікованою допомогою в клініку «Рука допомоги» і відновити здоров’я на ранній стадії захворювання.