Перша допомога при алкогольному отруєнні

У клінічній токсикології під гострої алкогольної інтоксикацією розуміють отруєння продуктами етилового спирту, що супроводжується розвитком коматозного стану. Виділяють алкогольне отруєння легкого (при рівні етанолу від 0,5 до 1,5 г / л), середнього ступеня (етанол – від 1,5 до 2,5 г / л) і власне гостру алкогольну інтоксикацію, яка виявляється токсичної енцефалопатією у вигляді алкогольної коми I, II і III ступенів. Якщо гостра алкогольна інтоксикація вимагає екстреної медичної допомоги, то легка і середня ступінь може бути мінімізовано в домашніх умовах. Як правильно надати хворому долікарську допомогу, розповідають фахівці наркологічної клініки «Рука допомоги».
Ознаки легкого та середнього ступеня інтоксикації
Етилен і його метаболіт ацетальдегід – сильна отрута, що викликає симптоми отруєння у вигляді:
- диспепсичних явищ – блювоти, нудоти, діареї, абдомінальних болів;
- побледнения шкірних покривів і слизових;
- підвищеного потовиділення – «холодний піт»;
- зниження температури тіла, порушення терморегуляції;
- сухості в ротовій порожнині;
- порушення ходи, координації рухів, просторової орієнтації;
- задишки, рідкісного і неглибокого дихання;
- зниження артеріального тиску;
- прискореного серцебиття – тахікардії;
- аритмії;
- нитевидного пульсу;
- загальмованості рухів, м’язової слабкості;
- сопора, оглушення;
- сплутаність свідомості;
- уривчасто мови;
- нелогічності поведінки і висловлювань.
Найнебезпечнішими симптомами алкогольного отруєння є судоми, втрата свідомості, кома. Алгоритм надання першої допомоги потерпілому залежить від стадії інтоксикації.
Слід враховувати, що алкогольне отруєння протікає по неспецифическому шляху. На початковій стадії відзначається психомоторне збудження, а при прогресуванні інтоксикації – гальмування. Це слід враховувати при наданні долікарської допомоги.
Що потрібно робити?
Під час запою, крім безпосереднього впливу чергової дози етилового спирту на організм, спостерігається опосередковане токсичний вплив етанолу, яке проявляється каскадом метаболічних розладів, що виникають при його окисленні, а також токсичними ефектами ацетальдегіду і продуктів його метаболізму.
При прийомі всередину 20% алкоголю всмоктується в кров через шлунок, а через кишечник – 80%. Тому в першу чергу необхідно видалити етанол з травної системи:
Етап I – очищення шлунка від спирту. Хворому дають 1,0-1,5 л теплого розчину кухонної солі або слабкий (рожевий) розчин марганцівки. Викликають блювотний рефлекс, натискаючи на корінь язика. Промивання продовжують кілька разів, поки що виходить рідина не стане чистою – без вмісту шлунка.
Етап II – зв’язування і виведення ацетальдегіду і інших метаболітів етанолу. Для цього використовують ентеросорбенти – активоване або біле вугілля, ентеросорб, Ентеросгель, Смекту. Етанол повністю всмоктується в кров’яне русло через 2 години після введення. На швидкість всмоктування від доступності та якості їжі в шлунку. Тому проводити I і II етапи доцільно, якщо після вживання алкоголю пройшло не більше 2 ч.
Етап III – прийом проносного.
Етап IV – заповнення втраченої рідини. Вона знизить концентрацію алкоголю в крові і дозволить активувати процеси природної детоксикації. Хворому можна дати міцний солодкий чай або мінеральну воду.
Етап V – нормалізація теплообміну і відпочинок. Хворого укутують ковдрою і укладають в ліжко. Потрібно перебувати поруч з ним, щоб стежити за станом і не допустити аспірації дихальних шляхів блювотними масами.
Якщо пацієнт знаходиться в свідомості і може взаємодіяти з тим, хто надає допомогу, то потрібно слідувати рекомендованому алгоритму. Коли ж людина перебуває без свідомості, необхідно:
Укласти його на правий бік на тверду рівну поверхню.
Руки зігнути в ліктях і підкласти під голову.
Той, хто подає допомогу повинен обернути пальці руки серветкою і притиснути мову постраждалого, щоб запобігти його западання.
Піднести до носа (на відстань 1-1,5 см) ватку, просочену нашатирним спиртом.
Після того, як пацієнт прийде до тями, можна продовжити надання допомоги по наведеним вище алгоритмом.
Чого не можна робити при наданні першої допомоги?
При наданні першої допомоги не можна проводити наступні маніпуляції:
- укладати хворого на спину;
- трясти, змушувати його ходити;
- обливати холодною водою;
- намагатися напоїти, викликати блювоту, промивати шлунок, якщо він без свідомості;
- залишати потерпілого без нагляду;
- давати алкогольної напої, якщо тільки інтоксикація чи не викликана прийомом метилового спирту або етиленгліколю.
Після надання долікарської допомоги треба викликати фахівців. Вони визначать, чи потрібно госпіталізувати потерпілого або досить провести екстрені заходи на дому. У переліку послуг наркологічної клініки «Рука допомоги» є виїзд бригади медиків додому для надання допомоги при алкогольної інтоксикації і транспортування пацієнта в стаціонар при необхідності.