Вплив алкоголю на організм людини

May 7, 2021 0
dczm-st-alk-org.jpg

Зловживання алкоголем — одна з найпоширеніших проблем як минулих століть, так і сучасності. Як стверджують лікарі, в невеликих кількостях спиртне приносить користь організму і навіть допомагає в лікуванні окремих захворювань. А ось надмірне його вживання руйнує здоров’я, особистість і психіку людини, призводить до незворотних наслідків. Чому ж так відбувається? Який вплив робить алкоголь на органи і системи, в яких випадках він корисний, а коли шкідливий?

Спиртне — це отрута?

Всі чудово знають, що спиртні напої руйнівно впливають на здоров’я людини. А що конкретно відбувається в органах після прийому спиртного? Давайте розглянемо більш докладно.

Основний компонент алкоголю — це етиловий спирт, здатний проникати всередину клітинних структур і руйнує їх мембрани. Як тільки спиртне потрапляє в наш організм, активізується програма, спрямована на самозахист, мінімізацію небезпечних ризиків впливу етанолу.

При цьому посилюється робота печінки. Саме вона нейтралізує токсичні сполуки і продукує фермент, який взаємодіє з етиловим спиртом і утворює альдегід, який згодом окислюється і перетворюється в оцтову кислоту. До речі, похмільний синдром являє собою як раз інтоксикацію цим самим оцтовим альдегідом.

Чи може алкоголь бути корисним?

Оптимальна доза для чоловіків на добу становить 20 г, а для представниць прекрасної статі – 10. В таких дозах спиртне зміцнює імунітет, позитивно впливає на серцево-судинну систему і процеси обмінного характеру

Деякі спиртні напої володіють наступними корисними властивостями:

 1. Вино червоне — зміцнює імунітет, очищає організм від шлаків, покращує обмін речовин.
 2. Вино біле, ігристе — позитивно впливає на органи серцево-судинної системи.
 3. Глінтвейн — допомагає в боротьбі з вірусними і простудними захворюваннями.
 4. Горілка — знижує показники поганого холестерину в крові.

Однак у великих дозах алкоголь перетворюється на отруту. Крім того, не можна вживати спиртні напої щодня. Як мінімум протягом 4 діб з тижня людина повинна бути тверезою. Слід зазначити, що на організм однаково негативно впливає як регулярне вживання спиртного (навіть в допустимих кількостях), так і разові перевищення розумних доз алкогольних напоїв.

Патологічні наслідки зловживання алкоголем

В результаті зловживання спиртними напоями уражаються всі внутрішні органи і системи. В організмі відбувається цілий ряд патологічних змін.

Порушення у функціях центральної нервової системи і головного мозку

Спиртне викликає порушення в мозковій діяльності:

 • уповільнення процесів передачі нервових імпульсів;
 • кисневе голодування;
 • підвищення ризиків розвитку інсультів, тромбозів в результаті склеювання еритроцитарних клітин;
 • відмирання мозкових клітин.

Ці збої впливають на центральну нервову систему, приводячи до таких наслідків:

 • нападів агресії;
 • погіршення пам’яті;
 • загальмованості реакцій;
 • порушення координації руху;
 • зниження здатності до концентрації уваги;
 • погіршення розумових процесів;
 • неадекватного сприйняття того, що відбувається і т.д.

Доведено, що мозок питущих людей покривається виразковими ураженнями, рубцями, кістозними утвореннями, а ще стає менше за розмірами.

Наслідки для дихальної системи

Алкоголь негативно позначається на дихальних органах, що забезпечують процеси газообміну. При пияцтві легеневий апарат починає посилено виводити токсичні речовини, які ушкоджують дихальні шляхи, слизові оболонки. Місцевий захист значно знижується. В результаті легеневого апарату доводиться працювати в ненормальному, прискореному режимі, щоб забезпечити виведення токсинів з організму.

Запах перегару, що виникає після п’янки, як раз є результатом посиленої роботи легенів, які виводять токсичні речовини з організму. Причому неприємний “аромат” неможливо чимось усунути або «заглушити». Зникає він сам собою після завершення очищає роботи легеневого апарату.

Зміни в травній системі

Зловживання спиртним вкрай негативно позначається на стані шлунково-кишкового тракту. Алкоголь завдає опіки органам травної системи, підшлункова залоза починає функціонувати в посиленому режимі. Результатом стає розвиток запальних процесів, ранові та виразкові ураження слизових оболонок шлунково-кишкового тракту.

Саме тому люди, що п’ють найбільшою мірою схильні до виразок, гастритів і навіть онкологічних захворювань травної системи. Надмірні навантаження на підшлункову залозу, що порушують процеси вироблення інсуліну, загрожують розвитком панкреатиту, підвищують ризики цукрового діабету.

Вплив спиртного на серцево-судинну систему

Серцево-судинна система страждає від алкоголю найбільше. Обумовлено це підвищеним скупченням кровоносних судин в органах серцево-судинної системи. Токсичний вплив спиртного призводить до наступних вкрай несприятливих наслідків:

 1. Збільшення серця в розмірах, обумовлене його роботою в посиленому режимі. Поступово змінюється і форма серця, воно стає кулястим. Починає розвиватися кардіоміопатія. Подібні зміни можуть стати причиною розвитку інфаркту, серцевої недостатності, ішемії, гіпертонічної хвороби, інсульту, атеросклерозу.
 2. Посилення серцевого ритму, пов’язане зі згущенням крові і руйнуванням мембран еритроцитарних клітин.
 3. Пошкодження тканин. Етанол руйнує клітини серцевого м’яза, призводить до утворення рубців. В результаті серцевий м’яз стає менш еластичним, втрачає свої скоротливі здібності. Серце людини, яка п’є втрачає можливість повноцінно забезпечувати внутрішні органи поживними речовинами, належною кількістю кисню.

Наслідки для печінки і ниркового апарату

Печінка і нирки при вживанні спиртного піддаються надзвичайно високому навантаженню. Адже саме печінка покликана очищати кров від алкоголю, токсичних речовин. Нирковий же апарат виводить продукти розпаду з організму. Не дивно, що саме ці органи сильно страждають від алкоголізму. Зловживання спиртними напоями тягне за собою:

 1. Порушення обмінних процесів.
 2. Розвиток цирозу печінки, гепатиту.
 3. Руйнування і відмирання гепатоцитів — печінкових клітин. Результатом стає заміщення тканинних структур печінки жирової, сполучними тканинами.
 4. Посилене навантаження на нирковий апарат, обумовлений прискореним сечовипусканням. Це загрожує порушенням електролітного балансу, розвитком ниркової недостатності.
 5. Зниження фільтруючих здібностей в результаті заміщення клітин печінки жировоюта сполучною тканиною, погіршення печінкових функцій.
 6. Підвищення показників кров’яного тиску, розвиток артеріальної гіпертензії.

Зниження імунітету

Зловживання спиртним значно послаблює імунну систему. Спочатку порушуються обмінні процеси, імунні клітини втрачають здатність активно синтезувати імуноглобулін, потім відбуваються збої у виробленні цитокінів. Захисні функції організму знижуються, він втрачає здатність належним чином реагувати на хвороботворних збудників.

Вплив спиртного на репродуктивну систему

Етиловий спирт вкрай несприятливо позначається на стані і функціонуванні репродуктивної системи як у чоловіків, так і у жінок. Зловживання спиртними напоями провокує появу наступних негативних наслідків:

 1. Пошкодження яйцеклітин, що загрожує появою на світ дитини з вадами розвитку, важкими захворюваннями, розумовою відсталістю.
 2. Статева дисфункція. Може привести до розвитку імпотенції, атрофії яєчок у чоловіків.
 3. Поразка яєчників — порушує функції жіночих статевих органів. Дана проблема може привести до порушення менструального циклу і навіть стати причиною безпліддя.

Таким чином, алкогольні напої у великих дозах при регулярному вживанні руйнують весь організм. В який саме момент починають проявлятися негативні наслідки алкоголізму, передбачити неможливо. Великий вплив грають такі чинники, як загальний стан здоров’я, індивідуальні особливості організму. Є випадки, коли навіть після кількох запоїв у людини починали розвиватися патологічні (часом незворотні) зміни.

Як відновити організм?

Внаслідок негативного впливу спиртних напоїв на фізичне здоров’я стає зрозуміло, чому пацієнтам, що страждають на алкоголізм, обов’язково потрібна медична допомога, програми реабілітації. Після детоксикації для відновлення організму проводяться фізіотерапевтичні процедури, дієтотерапія. Хороші результати дає прийом вітамінно-мінеральних комплексів, імуномодуляторів.

Також перед початком курсу пацієнти проходять комплексне медичне обстеження. Якщо діагностика показує наявність ускладнень, супутніх захворювань, проводиться їх лікування. Реабілітаційний центр «Рука допомоги» займається комплексним лікуванням алкоголізму. Пацієнти клініки отримують грамотну медичну допомогу, що дозволяє відновити фізичне здоров’я, сили, працездатність.


Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *


Контакты

All right reserved DCZM 2020 ©         Лицензия МОЗ Украины №679/3/19-12